11.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 13 Nëntor!

Si sot 13 Nëntor!

Ngjarje:

  • 1950 – Vritet gjenerali Carlos Delgado Chalbaud në Karakas.
  • 1961 – Vladimir Yefimovich Semichastny zëvendëson Aleksandr Nikolayevich Shelepinin si udhëheqës i KGB-s.
  • 1982 -Ndeshja e boksit mbajtur në Las Vegas, Nevada, ShBA përfundoi kur Ray Mancini nokautoi boksierin Kim Duk Koo i cili pesë ditë më vonë vdiq. Ky rast tronditi Mancinin si dhe boksin në përgjithësi.
  • 1985 – Eruptoi vullkani Nevado del Ruiz duke liruar llavë e cila dogji qytetin Armero, Colombia, ShBA dhe la të vdekur 23,000 njerëz.
  • 1990 – Për herë të parë filloi World Wide Web.
  • 1994 – Votuesit në Suedi vendosën të hynë në Bashkimin Evropian me votimin “për” në referendumin e mbajtur.
  • 2015- Sulm terorist në Paris humbën jetën 129 përsona, ndërsa 352 u plagosën.

Festa dhe përvjetore:

  • Kalendari katoliko-romak i shenjtorëve
  • Dita e Mirësisë Botërore
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,565FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 26 Nëntor!

Si sot 24 Nëntor!

Si sot 23 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment