5.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimSi SotSi sot 13 Janar!

Si sot 13 Janar!

Ngjarje:

 • 27 p.e.s. – Në Romë mori fund Republika Romake.
 • 532 – Në Konstantinopojë (Stambolli i sotshëm) filloi kryengritja e Nikës.
 • 1129 – Në Koncilin e Troyes u njoh pavarësia e Urdhrit të tempullarëve.
 • 1822 – Greqia shpall pavarësinë.
 • 1902 – Në Berlin hapet shkolla e parë fillore „Freie Hochschule“.
 • 1957 – Firma Wham-O prodhon Frisbee-n e parë.
 • 1963 – Halili dhe Hajria vepër baleti shqiptar, u vu për herë të parë në skenën e baletit.
 • 1963 – Kryetari i parë i shtetit Togo, Sylvanus Epiphanio Olympio vritet nga puçistët.
 • 1967 – Gnassingbé Eyadéma bëhet president në Togo.
 • 1980 – Në Karlsruhe themelohet partia e të gjelbërve gjerman (Die Grünen).
 • 1986 – Filloi lufta qytetare në Jemen.
 • 1991 – Në natën mes 12. dhe 13. janarit trupat ushtarake sovjetike pushtuan ndërtesën e radios dhe televizionit në Vilnius, Lituani. Gjatë këtij aksioni të dhunshëm kundër protestuesve të paarmatosur, u vranë 14 persona dhe u plagosën mbi 1000.
 • 1994 – Cyprien Ntaryamira bëhet kryetari i ri i Burundit. (figura).
 • 1995 – Tërmet në Kobe (Japoni).
 • 2004 – Helmut Kohl fitoi çmimin “Internationaler Adalbertpreis”.

Festa dhe përvjetore:

 • Togo – Ditë i lirit
Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera

Si sot 21 Janar!

Si sot 20 Janar!

Si sot 19 Janar!

Si sot 18 Janar!

Si sot 17 Janar!