8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 13 Dhjetor!

Ngjarje:

 • 1642 – Abel Janszoon Tasman arrtiti në Zelandën e Re.
 • 1937 – Japonia imperialiste fillon masakrat në Nanjing, Kinë me pushtimin e qytetit.
 • 1941 – LDB: Hungaria dhe Rumania i shpallën luftë ShBA-ve.
 • 1943 – LDB: 710 Bombardues të ShBAve 8th Air Force sulmuan qytetin Kiel, Gjermani.
 • 1959 – Archbishop Makarios u bë presidenti i parë i Qipros.
 • 1951 – Margaret Thatcher (Roberts) u martua me Denis Thatcher në City Methodist në Londër.
 • 1974 – Malta u bë republikë.
 • 1982 – Tërmet i fuqishëm gjashtë ballë ,sipas shkallës Rihter, viktimizon 3000 veta dhe plagos 2000 të tjerë në Jemen.
 • 1983 – Turgut Ozal zgjidhet kryeminister i Turqisë, pas 30 vjet sundimi ushtarak.
 • 1996 – Kofi Annan u zgjodh Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.
 • 2002 – Bashkimi Evropian shpalli se Qipro, Republika Çeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Sllovakia dhe Sllovenia do të bëhen anëtare që nga 1 maji i vitit 2004.
 • 2003 – U kap ish presidenti irakian Saddam Hussein afër shtëpisë së tij në Tikrit.
 • 2004 – Ish diktatori kilean, gjenerali Augusto Pinochet u vendos në arrest shtëpiak i akuzuar për 9 rrëmbime dhe zhdukje personi.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit