20.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 12 Tetor!

Si sot 12 Tetor!

Ngjarje:

 • 1492 – Kristofor Kolombi zbuloi Amerikën.
 • 1582 – Për shkak të implementimit të kalendarit Gregorian kjo ditë nuk egziston në Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjë.
 • 1810 – Premiera e Oktoberfest në Monaco di Baviera.
 • 1822 – Pedro I i Brazilit shpallet perandor i Brazilit.
 • 1946 – Italia përshtat Himnin Kombtar të Mamelit si Himin e saj Kombëtar.
 • 1960 – Inejiro Asanuma vritet në Japoni nga Otoya Yamaguchi, 17 vjeçar.
 • 1968 – Guinea Ekuadoriale pavarësohet nga Spanja.
 • 1984 – Premierja angleze Margaret Thatcher mbijeton sulmin me bonbë nga IRA.
 • 1988 – NeXT paraqet kompjuterin e parë NeXT Computer në Davies Symphony Hall në San Francisco, California.
 • 1999 – Pervez Musharraf arrin në fuqi në Pakistan duke zëvendësuar udhëheqësin e mëparshëm Nawaz Sharif përmes rrëzimit të përgjakshëm të pushtetit.
 • 1999 – Shpallet lindja e njeriut të 6 miliardtë në botë.
 • 2003 – Filloi Wikipedia në gjuhën shqipe
 • 2003 – Michael Schumacher i pari pilot fitues i gjashtë titujve si kampion i Formula.
 • 2007 – Dita e Fitër Bajramit.

Festa dhe përvjetore:

 • 1968 – pavarësia e Guinesë Ekuatoriale.
 • Dita e Falenderimeve kremtohet ne Kanada.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,779FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 19 Tetor!

Si sot 18 Tetor!

Si sot 17 Tetor!

Të tjera

Lini një koment