8.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot, 12 qershor Ngjarjet më të rëndësishme të ditës!

Si sot, 12 qershor Ngjarjet më të rëndësishme të ditës!

  • 12 qershor 1550 (470 vjet më parë):
  • Qyteti i Helsinkit në Finlandë (që i përkiste asaj kohe Suedisë) u themelua nga Mbreti Gustav I i Suedisë.
  • 12 qershor 1864 (156 vjet më parë):
  • Lufta Civile Amerikane: Beteja e Cold Harbour. Odysseus Grant u jep fitore forcave të koalicionit të Robert Lee,kur ai tërheq trupat e Unionit nga pozicionet e tyre në (Cold Harbour)Virginia dhe lëviz në jug.
  • 12 qershor 1898 (122 vjet më parë):
  • Filipinet shpallin pavarësinë: Gjenerali Emilio Aguinaldo shpall pavarësinë e Filipineve nga Spanja
  • 12 qershor 1964 (56 vjet më parë):
  • Aktivisti anti-aparteid Nelson Mandela është dënuar me burgim të përjetshëm për sabotim në Afrikën e Jugut.
  • 12 qershor 1967 (53 vjet më parë):
  • Venera Program: Venera 4 është lëshuar si sot (e cila do ishte anija e parë robotike që hyn në atmosferën e një planeti tjetër dhe dërgon me sukses të dhëna).
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,783FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 17 Tetor!

Si sot 16 Tetor!

Si sot 15 Tetor!

Të tjera

Lini një koment