29.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 11 Shtator!

Si sot 11 Shtator!

Ngjarje:

 • 1609 – Henry Hudson arrin në ishullin Manhattan.
 • 1683 – Fillon Lufta e Vienës.
 • 1709 – Britania e Madhe, Holanda dhe Austria luftojnë kundër Francës.
 • 1911 – U themelua Middle Tennessee State University në Murfreesboro, Tennessee, si Middle Tennessee Normal School.
 • 1921 – Arrestohet aktori Fatty Arbuckle nën akuzën: përdhunim.
 • 1926 – Tentimi për vrasjen e Benito Mussolinit dështon.
 • 1931 – Salvatore Maranzano vritet nga njerëzit e Çarles Luçianos.
 • 1943 – LDB: Trupat gjermane okupojnë Korzikën dhe Kosovën.
 • 1948 – Henri Queuille zgjedhet kryeministër i Francës.
 • 1970 – Paraqitet vetura Ford Pinto.
 • 1998 – Yevgeny Primakov zgjedhet kryeministër i Rusisë.
 • 2001 – Në sulmin e 11 shtatorit, shkatërrohen Qendra Tregëtare Botërore në New York City dhe muri perëndimorë i Pentagonit në Arlington, Virginia, dhe rrëzohet një avion udhëtarësh në Shanksville, Pennsylvania. Gjithësej vdesin 2,974 njerëz.
 • 2003 – Ministrja suedeze e Punëve të Jashtme Anna Lindh vdes pas sulmit të saj një dit më parë.
Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 15 Shtator!

Si sot 14 Shtator!

Si sot 13 Shtator!

Të tjera

Lini një përgjigje