10.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot, 11 qershor Ngjarjet më të rëndësishme të ditës!

Si sot, 11 qershor Ngjarjet më të rëndësishme të ditës!

  • 1184 para Krishtit: Sipas llogaritjeve të Eratosthenes, Troja bie në duart e Grekëve.
  • 786: Një kryengritje shiite në Mekë është shtypur nga abasidët. Idris I shpëton në Magreb, ku më vonë do të vendosë dinastinë Idris.
  • 1776: Kongresi Kontinental emëron Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Roger Sherman dhe Robert Livingston në Komitetin e të pesëve. Për të hartuar Deklaratën e Pavarësisë së SHBA.
  • 1955: Eshtë regjistruar aksidenti më i rëndë me makinë. 83 persona janë vrarë dhe më shumë se 100 të plagosur (76 prej tyre janë gjymtuar) në Grand Prix të Le Mans, Francë, kur Mercedes i Pierre Leve doli na pista dhe u përplas me Austin Healy nga Lance McLean dhe ra mbi spektatorët. Aksidenti do të prekë edhe kampionatin e Formula 1, pasi garat në Francë, Gjermani, Spanjë dhe Zvicër janë anuluar. Në fund të sezonit, industria gjermane e makinave do të njoftojë tërheqjen e saj nga sporti.
  • 1981 – Një tërmet me madhësi 6.8 trondit Iranin, duke vrarë të paktën 1.000 njerëz.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 14 Tetor!

Si sot 13 Tetor!

Si sot 12 Tetor!

Të tjera

Lini një koment