30.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Si sot 11 Prill!

Ngjarje:

11 prill 1905 – Ajnshtajni deklaroi teorinë e relativitetit, teori mbi lidhjet materiale të sendeve e të dukurive, sipas së cilës ligjësoritë e hapësirës dhe të kohës varen nga lëvizja e materies, duke e marrë lëvizjen brenda një sistemi të caktuar.

11 prill 1919 – U krijua Organizata Botërore e Punës me qëllim për siguruar drejtësinë dhe paqen sociale.

11 prill 1930 –Unioni i Grave Turke organizoi në Sultanahmet (Stamboll) “Mitingun e Madh të Gruas” për të festuar të drejtën që kishin fituar gratë në Turqi për të marrë pjesë në zgjedhjet vendore, ku ato kishin të drejtë të votonin dhe të kandidonin.

11 prill 1939 – U nda nga jeta mundësi turk Kurtdereli Mehmet Pehlivan, i cili në vitin 1911 u shpall “Kampion bote” duke bërë 45 ndeshje në 32 ditë.

  • 11 prill 1981 – Organizohen demostratat e para shqiptare në Bern të Zvicër.
  • 11 prill 1992 – “Euro Disney”, park argëtues – hapet në afërsi të Parisit.
  • 11 prill 2006 – Kapet duke ngrënë supë bashkë me një shoqërues të tij në fshatin Corleone babai i famshëm i mafias italiane, Bernando Provenzano, i cili kërkohej për 43 vite.

Festa dhe përvjetore:

Kosta Rika – Dita e betejës në Rivas

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit