12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 11 Nëntor!

Si sot 11 Nëntor!

Ngjarje:

 • 1851 – Teleskopi i parë patentohet nga shkencëtari Alvan Clark.
 • 1839 – U themelua Virginia Military Institute në Lexington, Virginia, ShBA.
 • 1864 – Gjenerali amerikan William Tecumseh Sherman filloi djegjen e qytetit Atlanta, Georgia, ShBA.
 • 1887 – U ekzekutuan anarkistët Haymarket Martyrs August Spies, Albert Parsons, Adolph Fischer dhe George Engel.
 • 1889 – Washington u pranua shteti i 42-të i ShBA-ve.
 • 1918 – Józef Piłsudski shkoi në Varshavë dhe vendos fuqi supreme ushtarake në Poloni. Polonia fiton pavarësinë.
 • 1918 – Kapitullon Gjermania dhe njëherit shënohet përfundimi i Luftës së Parë Botërore.
 • 1926 – U themelua U.S. Route 66.
 • 1930 – Patenta numër US1781541 iu dhurua fizikantëve Albert Einstein dhe Leó Szilárd për zbulimin e tyre.
 • 1942 – LDB: Gjermania përfundoi okupimin e Francës.
 • 1966 – NASA lëshoi anijën kozmike Gemini 12.
 • 1975 – Shteti jugor i Afrikës, Angola, shpall pavarësinë nga ish-fuqia koloniale e saj, Portugalia, duke nxitur kështu luftë civile.
 • 2000 – Të paktën 150 skiatorë, shumica e të cilëve fëmijë, vdesin në zjarrin e fuqishëm që shpërtheu në sistemin e teleferikëve në Alpet austriake.
 • 2004 – Yasser Arafat u vërtetua i vdekur nga Organizata Çlirimtare Palestineze nga burime të pa njohura. Mahmoud Abbas u zgjodh kryetar OÇP-ës minuta më vonë.

Festa dhe përvjetore:

 • 1918 – Pavarësia e Polonisë
 • 1965 – Pavarësia e Zimbabvesë
 • 1975 – Pavarësia e Angolës

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment