5.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimSi SotSi sot 11 Janar!

Si sot 11 Janar!

Ngjarje:

 • 1569 – Llotaria e parë e regjistruar në Angli.
 • 1805 – U krijua teatri i Michiganit.
 • 1861 – Alabama i bashkohet Konfederates se Steteve te Bashkuar te Amerikes.
 • 1908 – U krijua Grand Canyon National Monument.
 • 1919 – Romania anekson Transilvaninë.
 • 1935 – Amelia Earhart është gruaja e parë e cila fluturoi vetëm nga Hawaii në California.
 • 1946 – Shqipëria pas referendumit popullor shpallet Republikë Popullore Socialiste.
 • 1957 – Vrasësi masiv Jack Gilbert Graham u ekzekutua përmes komorës së gazit.
 • 1962 – Erupsioni i vullkanit Huascaran në Peru shkaktoi vdekjen e 4000 njerëzve.
 • 1972 – Pakistani Lindor riemron veten në Bangladesh.
 • 1986 – Zyrtarisht u hap Gateway Bridge, Brisbane në Queensland, Australi.
 • 1990 – Marshuan 300,000 njerëz në favor të pavarësisë së Lituanisë.

Festa dhe përvjetore:

Festa nacionale në:

 • Shqipëri: Shpallja e Republikes
 • Nepal: Dita e Bashkimit

Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera

Si sot 21 Janar!

Si sot 20 Janar!

Si sot 19 Janar!

Si sot 18 Janar!

Si sot 17 Janar!