8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 11 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1816 – Indiana u bë shteti i 19-të i ShBA-ve.
  • 1886 – Klubi futbollistik Dial Square FC nga Woolwich, Londër që më vonë do të njihet si Arsenal FC luan ndeshjen e parë duke fituar me rezultat 6-0 ndaj ekipit Eastern Wanderers.
  • 1946 – U themelua UNICEF-i.
  • 1958 – Upper Volta shpalli pavarësi nga Franca dhe u bë republikë autonome në komunitetin francez.
  • 1961 – Melvin Calvin u nderua me Çmimin Nobel në kimi për procesin e fotosintezës.
  • 1964 – Che Guevara mbajti fjalim në asamblenë e Kombeve të Bashkuara në New York City. Një terrorist i pa njohur gjatë fjalimit hodhi një bombë drejt ndërtesës.
  • 1972 – Apollo 17 u bë misioni i gjashtë që zbriti në Hënë.
  • 1990 – Studentët takohen me Presidentin e vendit,Ramiz Alinë. Ata i bëjnë të ditur atij kërkesat e tyre.
  • 1998 – Thai Airways, Airbus A310-200 u rrëzua afër aeroportit Surat Thani Airport dhe la 101 të vdekur.
  • 2001 – Kina iu bashkua Organizatës Tregtare Botërore.

Festa dhe përvjetorë:

Dita Ndërkombëtare e Maleve

Dita Ndërkombëtare e Maleve u shpall nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së më 11 dhjetor të vitit 2003, pas shpalljes së Ditës Ndërkombëtare të maleve nga ana e OKB-së që shpalli në vitin 2002, vuri në dukje nevojën e ndërgjegjësimit të vazhdueshëm mbi rëndësinë e Maleve dhe zhvillimin e qëndrueshëm të mjedisit të tyre për të ruajtur cilësinë e jetës së njerezve. Kjo ditë është dita e maleve që përkujtohet çdo vit.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,973FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit