20.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 10 Tetor!

Si sot 10 Tetor!

Ngjarje:

 • 1582 – Për shkak të impleentimit të kalendarit Gregorian kjo ditë nuk egziston në Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjë.
 • 1631 – Armata saksone pushton Pragën.
 • 1889 – U themelua Barnard College.
 • 1909 – Gazeta ” Dielli” njfton se në New york, funksionon një bankë e quajtur “Tocci” sipas emrit të pronarit arbresh.
 • 1910 – U themelua Tau Epsilon Phi Fraternity në Columbia University.
 • 1919 – Opera Die Frau ohne Schatten e Richard Strauss debiton në Vienë.
 • 1938 – Hapet ura “Blue Water Bridge” duke mundësuar lidhjen mes Port Huron, Michigan dhe Sarnia, Ontario.
 • 1944 – Holokausti: 800 fëmijë romë u vranë sistematikisht në kampin Auschwitz.
 • 1947 – Holokausti Shqiptar: Një grup deputetësh social-demokrat pushkatohen në burgjet e Tiranës nga diktatura komuniste. Nga 17 të ekzekutuarit në 10 tetorin e 1947-ës, tre deputetë u dënuan me varje dhe 14 të tjerët me pushkatim.
 • 1951 – Likuidohet Grupi i Hasan Remnikut.
 • 1957 – Presidenti amerikan Dwight D. Eisenhower i kërkoi të falur ministrit të financave të Ganës, Komla Agbeli Gbdemah, pas refuzimit të sherbimeve në restaurantin Dover, Delaware.
 • 1969 – King Crimson paraqesin albumin e tyre të parë In the Court of the Crimson King, që konsiderohet albumi i parë i llojit progressive rock.
 • 1970 – Pavarësohet Fixhi.
 • 1979 – Loja Pac-Man u paraqit në tregun japonez nga kompania Namco.
 • 2005 – Angela Merkel është bërë kancelarja e parë femër e Gjermanisë dhe liderja e parë nga ish-“Lindja Komuniste”.
 • 2008 – Gjykata Supreme e Konektikut mori vendim që çiftet homoseksuale kanë të drejtë të martohen.

Festa dhe përvjetore:

 • 1868 – Pavarësia e Kubës
 • 1992 – Dita Botërore e Shëndetit Mendor, e caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetsisë me shtrirje në 150 vende të botës.
 • 10 tetori – Kremtimet e Kalendarit të Liturgjive të Kishës Ortodokse të Lindjes.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,779FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 19 Tetor!

Si sot 18 Tetor!

Si sot 17 Tetor!

Të tjera

Lini një koment