11.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot, 10 qershor ngjarjet më të rëndësishme!

Si sot, 10 qershor ngjarjet më të rëndësishme!

1999: NATO pezullon sulmet ajrore ndaj Jugosllavisë pasi Slobodan Milosevic pranon të tërheqë forcat serbe nga Kosova.

323 para Krishtit: Aleksandri i Madh vdes në Babiloni pas një sëmundjeje të shkurtër, pasi zhvilloi një ethe të lartë , dy javë më parë, gjatë një simpoziumi. Deri me sot nuk është përcaktuar shkaku i vdekjes së tij.

1878 – Lidhja e Prizrenit është themeluar për të kundërshtuar vendimet e Traktatit të Shën Stefanit dhe më vonë Kongresit të Berlinit, sipas të cilit territoret shqiptare në Ballkan u ndanë në shtetet fqinje të Serbisë, Malit të Zi, Greqisë dhe Bullgarisë.

1944: Trupat naziste therën 642 burra, gra dhe fëmijë në Orandur-sur-Glan, Francë.

1963 – John Fitzgerald Kennedy nënshkruan një ligj që heq mangësitë e pagave gjinore.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,563FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 26 Nëntor!

Si sot 24 Nëntor!

Si sot 23 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment