24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 10 Maj!

Ngjarje:

10 maj 1497 – Ameriko Vespuçi, detari italian niset në udhëtimin e tij të parë drejt Botës së Re.

10 maj 1876 – Për herë të parë në Shtetin Osman u vendos censurë në shtypin turk me dekretligjin e nxjerrë nga Mahmut Nedim Pashai.

10 maj 1908 – Nën drejtimin e Anna Marie Jarvis u festua për herë të parë në ShBA “Dita e Nënave”. Në takimin që Jarvis organizoi në kujtim në nënës së saj morën pjesë 407 fëmijë bashkë me nënat e tyre.

10 maj 1977 – U nda nga jeta aktorja amerikane, Joan Crawford, fituesja e çmimit Oscar në vitin 1946 me rolin e saj në filmin “Mildred Pierce”.

10 maj 1994 – Filloi të ushtrojë detyrën Nelson Mandela, presidenti i parë me ngjyrë i Republikës së Afrikës së Jugut.

10 maj 1997 – Nga tërmeti në Iranin lindor humbën jetën rreth 1.500 njerëz.

10 maj 2008 – Ndahet nga jeta në Milano artistja turke e operës, Leyla Gencer, e cila pranohet si një nga sopranot më të rëndësishme të shekullit të 20-të.

10 maj 2010 – Autoritet e Serbisë konfirmuan gjetjen e një varreze masive me trupat e 250 shqiptarëve, në Rashkë.

Festa dhe përvjetore:

  • 1877 – Salvadori shpall pavarësinë
  • 1877 – Rumania shpall pavarësinë

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit