5.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimSi SotSi sot 10 Janar!

Si sot 10 Janar!

Ngjarje:

 • 49 p.e.s. – Gaius Julius Caesar me ushtri kalon Rubikon-in me fjalinë „Alea iacta est“ dhë kështu fillon Lufa Civile në Romë.
 • 1776 – Thomas Paine botoi veprën Common Sense.
 • 1870 – John D. Rockefeller inkorporon kompaninë Standard Oil.
 • 1863 – Në Londër u hap metro e parë në botë.
 • 1899 – U themelua fraterniteti Tau Kappa Epsilon.
 • 1920 – Në Zhenevë u themelua Lidhja e kombeve.
 • 1927 – U shfaq premiera e filmit Metropolis nga Fritz Lang.
 • 1989 – Trupat kubaneze filluan të largohen nga Angola.
 • 1990 – U formua kompania Time Warner pas bashkimit të kompanive Time Inc. dhe Warner Communications Inc.
 • 2000 – America Online shpall marrëveshjen për të blerë kompaninë Time Warner për 162 miliard Dollarë Amerikan, bashkimi më i madhë korporal në atë kohë.
 • 2001 – Wikipedia fillon si pjesë e projektit Nupedia. Bëhet faqe në vete pesë ditë më vonë.
 • 2005 – Eyre Peninsula Bushfire në Australinë Jugore vret nëntë dhe lëndon 113.
Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera

Si sot 21 Janar!

Si sot 20 Janar!

Si sot 19 Janar!

Si sot 18 Janar!

Si sot 17 Janar!