24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 1 Prill!

Ngjarje:

  • 1945 – Masakra e Tivarit-është një masakër që ju bë të rekrutuarve shqiptarë nga Kosova në përfundimin e Luftës së Dytë Botërore në Tivar, Mali i Zi dhe në rrugë për në Tivar. Numri i të vrarëve në këtë masakër varësisht prej burimeve sillet 1700-4300.
  • 1979 – Irani shpallet Republikë Islame.
  • 2001 – Në Beograd u burgos ish kryetari i Srbisë Sllobodan Millosheviq.
  • 2003 – Formimi i firmës Square Enix, nga shkrirja e Squaresoft dhe Enix.
  • Ne këtë dite ngjarje te ndryshme ndodhin sepse te gjithë genjejne njeri-tjetrin por genjeshtrat behen te bardha dhe pa deme. Mos lejoni qe ne këtë dite t’ju genjejne.

Festa dhe përvjetore:

1 prilli – Dita e gënjeshtrave (rrenave). Kjo festë festohet në mbarë botën.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit