8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 1 Dhjetor!

Ngjarje:

 • 1640 – Portugalia pavarësohet nga Spanja dhe João IV i Portugalisë bëhet mbret.
 • 1656 – Gjermania i ofron ndihmë Polonisë në luftën kundër Suedisë.
 • 1742 – Mbretëresha Elisabeth urdhëron dëbimin e të gjithë hebrenjve nga Rusia.
 • 1822 – Dom Pedro kurorëzohet perandor i Brazilit.
 • 1835 – Hans Christian Andersen publikoi librin e tij të parë me përralla.
 • 1878 – Montohet telefoni i parë në Shtëpinë e Bardhë.
 • 1887 – Traktati sino-portugez miraton kontrollin e Portugalisë në Macao të Kinës.
 • 1913 – “Ford Motor Co” filloi të përdorë shiritat lëvizës që do ta fusin botën në epokën e prodhimeve masive.
 • 1943 – Në takimin në Teheran, liderët e SHBA-së, BRSS-së dhe Britanisë së Madhe, rikonfirmojnë synimet e 30 tetorit 1943, që kanë të bëjnë me krijimin e një organizate që do të ofronte paqe dhe siguri në botë.
 • 1952 – Në Danimarkë kryhet operacioni i parë i ndërrimit të gjinisë.
 • 1973 – David Ben-Gurion, themeluesi i shtetit Izraelit dhe kryeministri i parë i tij, vdes në moshën 87-vjeçare.
 • 1976 – Antigua dhe Barbuda antarsohet në OKB.
 • 1982 – Në Universitetin e Jutas, Barney Clark bëhet njeriu i parë të cilit i vendoset zemër artificiale.
 • 1982 – Michael Jackson paraqiti albumin e dytë solo Thriller, i cili bëhe albumi m i shitur i tëgjitha kohërave.
 • 1988 – Dita Botërore kundër AIDS.
 • 1988 – Benazir Bhutto u zgjodh Kryeministre e Pakistanit.
 • 1991 – Votuesit e Ukrainës në referendumin e mbajtur miratuan ndarjen e Ukrainës nga Bashkimi Sovjetik.
 • 1998 – Exxon njofton marrëveshjen në vlerë 73.7 dollarë amerikan për bashkim me kompaninë Mobil për të krijuar kompaninë e re Exxon-Mobil, kompania më e madhe në botë.
 • 2001 – Trans World Airlines realizon fluturimin e fundit para blerjes nga American Airlines.

Festa dhe përvjetore:

Dita botërore kundër AIDS-it

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit