9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 5 Dhjetor!

Ngjarje:

 • 663 – U formua Këshilli i Katërt i Toledos.
 • 1492 – Christopher Columbus u bë evropiani i parë që ka shkelur në ishullin Hispaniola.
 • 1815 – Themelohet Maceió në Brazil.
 • 1893 – Paraqitja e parë e veturës elektrike.
 • 1932 – Fizikani zviceran i lindur në Gjermani, Albert Einstein fiton vizën e udhëtimit për në Amerikë.
 • 1944 – LDB: Aleatët okupojnë qytetin Ravenna.
 • 1945 – Flight 19 humbet në Trekëndëshin e Bermudit.
 • 1955 – E.D. Nixon dhe Rosa Parks udhëheqin bojkotin e njohur si Montgomery Bus Boycott.
 • 1957 – Sukarno largon tëgjithë holandezët nga Indonezia.
 • 1989 – TGV Atlantique vendos rekordin e ri botërorë në shpejtësi me 482.4 km/h.
 • 2003 – Bombarduesit vetvrasës vrasisn sëpaku 46 njeëz në një sulm në Rusi.
 • 2008 – Federata Mikroneziane, njeh Republikën e Kosovës.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit