-2.5 C
Tiranë
KryefaqjaBotaShtatë gjërat kryesore që do të ndryshojnë kur Princi William të bëhet...

Shtatë gjërat kryesore që do të ndryshojnë kur Princi William të bëhet Mbret!

Kur Princi William përfundimisht të kurorëzohet Mbret, shumë gjëra do të ndryshojnë si për të, ashtu edhe për pjesën tjetër të Familjes Mbretërore.

Nuk është aq e thjeshtë sa një ndryshim i vogël i titullit. Ndër të tjera, princi do të ketë përgjegjësi më të mëdha për të mbështetur, një shtëpi të re për të jetuar (Pallati Buckingham) dhe më shumë përfshirje në qeveri.

Ndërsa kurorëzimi i Princit William nuk ka gjasa të ndodhë së shpejti – Princi Charles do të jetë Mbreti i parë pas vdekjes së Mbretëreshës – cilat do të jenë ndryshimet kryesore kur të vijë koha, dhe Duka i Kembrixhit përfundimisht zë vendin e tij në fron?

Do të ketë disa ndryshime në titull

Nëse kemi mësuar ndonjë gjë nga shikimi i “The Crown”, është që monarku i ardhshëm pritet të zgjedhë një emër të ri pas vdekjes së një Mbreti ose Mbretëreshe të mëparshme. Ndërsa Mbretëresha vendosi të mbante emrin e saj ‘Elizabeth’, shumë para saj zgjodhën një titull tjetër, përfshirë babanë e saj që lindi Albert, por zgjodhi të kurorëzohej Mbreti George VI.

Princi William i është shmangur pyetjes se cili do të jetë emri i tij i ri gjatë intervistave, por nuk ka gjasa që ai të thyejë traditën (si gjyshja e tij) dhe të mbajë William. Emri i tij aktualisht është mjaft i gjatë (William Arthur Philip Louis, Duke of Cambridge, Earl of Strathearn and Baron Carrickfergus) kështu që mbase ai do të zgjedhë diçka pak më pak të komplikuar.

Edhe pse është ende për tu konfirmuar ende, ka të ngjarë që Kate Middleton të njihet si Mbretëresha Catherine. Ndërsa u martua në familje – dhe për këtë arsye nuk ka ndonjë gjak mbretëror – ajo do të jetë Bashkëshortja Mbretëreshë. Një tjetër shtesë e çuditshme në jetën e Kate pas kurorëzimit të Princit William është se asaj do t’i jepet pronësia mbi të gjitha breshkat, delfinët dhe balenat që notojnë në ujërat në pronësi të Britanisë.

Familja mund të lëvizin në Pallatin Buckingham

Që kur Mbretëresha Victoria u bë Mbretëreshë në 1837, monarkët Britanikë kanë jetuar në Pallatin Buckingham . Ndërsa ata aktualisht numërojnë dy vende si shtëpi të tyre, pritet që ata të lëvizin në Pallatin Buckingham pas kurorëzimit të Princit William. Disa raporte sugjerojnë megjithatë se siç ka treguar Princi Charles se ai dëshiron të qëndrojë në rezidencën e tij aktuale, Clarence House, kur të kurorëzohet.

Princi William do të përfshihet më shumë në qeveri

Mbretëresha nuk ka fuqi politike, por ajo e bën të hapjen e seancave parlamentare në Dhomën e Lordëve. Ajo gjithashtu miraton Urdhërat dhe Proklamatat, të cilat janë vendime të Këshillit të Privatësisë të cilat kanë fuqinë e ligjit. Kur Princi William të kurorëzohet, ai do të marrë detyrat aktuale të Mbretëreshës – dhe si gjyshja e tij, ai nuk do të jetë në gjendje të krijojë ligje të reja pa ndihmën e parlamentit.

Sa para do të trashëgojnë Princi William dhe Kate Middleton?

Princi William tashmë ka 29 milion funte, sipas Harper’s Bazaar – pasi ai trashëgoi para nga nëna e tij, Princesha Diana dhe nga stërgjyshja e tij, Nëna Mbretëreshë. Si dhe fitimet e tij nga të qenit një pilot helikopteri në RAF, ai gjithashtu paguhet nga Dukati i Cornwall – 53,000 hektarë pronë që shtrihet në 23 qarqe të ndryshme – dhe përfiton nga Granti Sovran.

Kur Princi William të bëhet Mbret, pasuria e tij pritet të rritet në mënyrë eksponenciale. Si dhe do të trashëgojë para nga Mbretëresha dhe Princi Charles, ai do të trashëgojë Dukatin e Cornwall.

Kate Middleton do të ketë qasje në stolitë mbretërore

“Crown Jewels” aktualisht i përkasin Mbretëreshës, kështu që kur Princi William të bëhet Mbret ai do të trashëgojë një bollëk bizhuterish të bukura. Ndërsa Kate me siguri lejohet të marrë hua disa bizhuteri mahnitëse për momentin, kur të bëhet Mbretëresha Catherine ajo do të ketë qasje në të gjithë koleksionin.

Princi William nuk do të duhet më të përkulet

Princi William aktualisht duhet të përkulet sa herë që sheh gjyshen e tij, Mbretëreshën, por kur të bëhet Mbret nuk do të duhet të përkulet para askujt. Në vend të kësaj, të gjithë do të duhet t’i përkulen William-it, përveç Kate.

Princi William do të zgjohet nga gajdet

Është traditë që monarku të zgjohet nga tingulli i gajdeve çdo mëngjes. Tani, Majori David Rodgers, ka për detyrë të zgjoj Madhërinë e saj çdo mëngjes dhe të luajë sipas kërkesës sa herë që Mbretëresha pëlqen një melodi.

Qëndro me ne
14,715FansaPëlqeje
10,378NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera