10.5 C
Tiranë
HomeAktualitetShqiptari tenton t’i ikë policisë nga çatia, ktheu shtëpinë në fermë kanabisi

Shqiptari tenton t’i ikë policisë nga çatia, ktheu shtëpinë në fermë kanabisi

Një i ri i cili kultivoi kanabis në Ipswich të Britanisë së Madhe për të paguar borxhin për të shkuar në këtë vend është burgosur për 10 muaj.

Klodian Nikoci u vu drejtpërdrejt në punë duke vazhduar operacionin brenda një apartamenti me një dhomë gjumi pasi u dërgua me kamion në Mbretërinë e Bashkuar.

19-vjeçari ishte vetëm në pronën e katit të parë kur policia ekzekutoi urdhrin më 15 janar.

Prokurori Russell Butcher tha se Nikoci u ngjit nga një dritare mbi çatinë e një qendre ngjitur për riparimin e makinave, por shpejt zbatoi udhëzimet për të zbritur dhe iu dorëzua vetë oficerëve.

I riu shqiptar i tha policisë se po punonte për të shlyer një borxh për shkak të transportit të tij të paligjshëm në vend, por nuk ofroi asnjë koment për pyetjet gjatë një interviste të regjistruar.

Butcher tha se banesa përmbante 43 bimë kanabis të rritura me një vlerë prej rreth 36 mijë paund. Ai tha se oficerët gjetën gjithashtu pajisje speciale për rritjen e bimëve, ndërsa energjia elektrike vidhej.

Craig Marchant, avokati, tha se Nikoci kishte qenë bashkëpunues pas përpjekjes së tij të shkurtër të arratisjes dhe u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit midis 12 dhjetorit dhe 14 janarit në rastin më të hershëm para magjistratëve një ditë pas arrestimit të tij.

Ai tha se Nikoci, i cili ishte duke fjetur në një shtrat kampi në banesë, e kishte marrë me naivitet rolin e ujitësit të bimëve për të shlyer borxhin e tij.

Gjykatësi Emma Peter pranoi që Nikoci luajti një rol të kufizuar, por tha: “Le të jemi të qartë, ju u përfshirë në një operacion të madh të aftë për të prodhuar sasi të konsiderueshme kanabisi në një shkallë tregtare. Është pranuar se keni kryer një rol të kufizuar nën drejtim dhe keni qenë një djalë relativisht naiv, por unë jam i ndërgjegjshëm me mendje se keni pasur motiv në mënyrë që të paguani një borxh të krijuar duke u sjellë në vend në mënyrë të paligjshme një muaj më parë”.

Nikoci u burgos për 10 muaj, por së shpejti do të ketë të drejtën e lirimit, pasi kishte vuajtur gati gjysmën e paraburgimit që nga arrestimi i tij.

Gjykatësi Peter tha se dëbimi i tij i mundshëm do të jetë në dorën e Agjencisë Kufitare.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment