12.5 C
Tiranë
HomeBotaShqiptarët duhen hedhur në det/ Pas kesaj qe tha gazetarja italiane e...

Shqiptarët duhen hedhur në det/ Pas kesaj qe tha gazetarja italiane e pëson keq!

Një pasuri disa miliona euro është sekuestruar nga llogaritë e gazetares Irene Pivetti dhe konsulentit të tij, Pier Domenico Peirone.

Sipas mediave vendase mësohet se ish kryetari i dhomës është ndër të dyshuarit për pastrim parash dhe mashtrim tatimor, gjatë një hetimi të kryer nga prokurori Giovanni Tariza për një sërë transaksionesh tregtare, në veçanti blerjen dhe shitjen e tre Ferrari Gran Turismo, të cilat do të përdoreshin për të “pastruar rritjen e të ardhurave nga evazioni fiskal”.

Sipas Prokurorisë konstatohen dy krime tatimore, pastrim parash dhe vetëpastrim.

Këto operacione, shkruan prokurori Tarzia, tashmë i kanë “lejuar” ish-kryetarit të Dhomës “të marrë në mënyrë të fshehtë një shumë të konsiderueshme parash, të kaluara më pas në llogari të ndryshme dhe në fund të ripërdorur në veprimtarinë e tij ekonomike”.

Irene Pivetti nuk është një emër i padëgjuar më herët për shqiptarët pasi ajo në vitin 1997 ka sharë shqiptarët duke thënë se “ti hedhim sërish në det”.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment