12.5 C
Tiranë
HomeSportShënoi dje kundër Bolonjës, Kristiano Ronaldo thyen rekord në Serinë A

Shënoi dje kundër Bolonjës, Kristiano Ronaldo thyen rekord në Serinë A

Kristiano Ronaldo shndërroi në gol një penallti në ndeshjen e djeshme kundër Bolonjës. Sulmuesi i Juventusit ishte kritikuar shumë gjatë dy ndeshjeve të fundit në Kupën e Italisë dhe vendosi ti përgjigjej kritikëve me gol dhe rekord.

Po po mirë e dëgjuat rekord, pasi Ronaldo me golin dje kundër Bolonjas u bë golashënuesi portugez më i mirë në Seria A. Ish-lojtari i Real Madrid kaloi Rui Kostan duke u bërë futbollisti portugez me më shumë gola të shënuar në Seria A.

Ronaldos iu deshën vetëm dy sezone për të thyer rekordin e Rui Kostas me këtë të fundit që ka luajtur 8 vite në Seria A me Fiorentinën dhe Milanin gjatë viteve 1994-2006. Goli i djeshëm për Kristiano Ronaldon ishte i 22-ti këtë sezon në Seria A, një më shumë sesa sezoni i kaluar ku shënoi 21 gola me fanellën e Juventusit.

Sulmuesi 5 herë fitues i Topit të Artë ka realizuar deri tani 43 gola në kampionatin italian duke u bërë golashënuesi më i mirë portugez në Seria A.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,783FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment