11.5 C
Tiranë
HomeBotaSHBA: Uragani Ida vret një person, lë pa energji elektrike të gjithë...

SHBA: Uragani Ida vret një person, lë pa energji elektrike të gjithë New Orleans

Uragani Ida ka arritur në tokë si një nga stuhitë më të fuqishme që ka goditur ndonjëherë Shtetet e Bashkuara, duke goditur bregdetin me erëra të forta, reshje të rrëmbyeshme dhe valë që goditën pjesën më të madhe të bregdetit të Luizianës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, i gjithë New Orleans, qyteti më i populluar i Luizianës, kishte mbetur pa energji elektrike për shkak të “dëmtimit katastrofik të transmetimit”, njoftoi ndërmarrja lokale të dielën.

Të paktën një person vdiq pasi u plagos nga një pemë e rënë në periferi të New Orleans, Prairieville, sipas zyrës së sherifit.

Ida, një stuhi e Kategorisë 4, goditi në të njëjtën datë si Uragani Katrina, një stuhi e Kategorisë 3, që shkatërroi shtetet jugore të Luizianës dhe Misisipit 16 vjet më parë.

Erërat e stuhisë 230 kilometra në orë e lidhën atë me uraganin e pestë më të fortë që ka goditur ndonjëherë kontinentin amerikan.

Banorët e zonave më të prekshme bregdetare u urdhëruan të evakuoheshin ditë më parë.

Prezenca e stuhisë gjithashtu detyroi pezullimin e shërbimeve mjekësore urgjente në New Orleans dhe gjetkë në një shtet tashmë të tronditur nga vala e katërt e infeksioneve me COVID-19 që ka tensionuar sistemin e kujdesit shëndetësor të Luizianës.

Për rreth 2,450 pacientë COVID-19 të cilët janë në spital në të gjithë vendin, shumë në njësitë e kujdesit intensiv, evakuimi nuk ishte një opsion.

Guvernatori i Luizianës, John Bel Edwards, tha se Ida mund të ishte stuhia më e fuqishme që goditi shtetin që nga viti 1850.

“Nuk ka dyshim se ditët dhe javët e ardhshme do të jenë jashtëzakonisht të vështira”, tha ai në një konferencë të dielën, duke shtuar se disa njerëzve mund t’u duhet të strehohen diku deri në 72 orë.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,563FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment