17 C
Albania
Sun, 16 May, 2021

SHBA-ja miraton vaksinën e Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent

Administrata e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) e ka miratuar përdorimin emergjent të vaksinës Pfizer dhe BioNTech në SHBA.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, agjencia tha se autorizimi ishte një “moment historik” mes pandemisë, e cila iu mori jetën 295 mijë njerëzve në SHBA.

Vaksina e Pfizer e cila ofron mbrojtje deri në 95 për qind kundër coronavirusit, u konsideruar e sigurt dhe efektive nga FDA-ja.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka deklaruar se vaksinimet e para “do të fillojnë më pak se 24 orë”.

“Sot vendi ynë ka arritur një mrekulli mjekësore”, tha Trump.

“Ne kemi shpërndarë një vaksinë të sigurt dhe efektive në vetëm nëntë muaj”, shtoi ai.

Ndryshe Britania e Madhe e cila ditë më parë miratoi po ashtu vaksinën Pfizer, ka filluar me vaksinimet e para nga e marta.

Burimi: Telegrafi

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,975FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit