-2.5 C
Tiranë
KryefaqjaRecetaSallatë me shalqi, domate dhe djathë/ Provojeni, shija e saj do t’ju...

Sallatë me shalqi, domate dhe djathë/ Provojeni, shija e saj do t’ju mrekullojë!

Këtë sallatë mund ta shërbeni si meze ose si vakt

Nevojiten:

▪ shalqi,
▪ rukolë,
▪ domate e tharë në diell,
▪ djathë dhie ose deleje
▪ djathë i fortë

Për shtesë:

▪ jogurt,
▪ mustardë,
▪ shurup panje,
▪ salcë shege,
▪ vaj ulliri,
▪ borzilok,
▪ kripë,
▪ piper.

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit dhe vendosni rukolën e larë mbi të. Vendoseni në një pjatë, pastaj shtoni shalqi të prerë.

Skuqni pak domatet e thata, më pas copëtojini dhe vendosini sipër shalqirit.

Hidh pak më shumë sallatë të gatshme.

Më pas grijeni djathin e fortë, dhe skuqni djathin e dhive ose të deleve ose ndonjë djathë tjetër të bardhë që mund të skuqet në një tigan ku janë skuqur domatet e thata.

Sipër sallatës së gatshme hidh edhe pak shtesë.

Ju bëftë mirë!

Qëndro me ne
14,715FansaPëlqeje
10,378NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera