8.5 C
Tiranë
HomeKëshillaRrini ulur në zyrë gjithë ditën? Ja sa duhet të stërviteni për...

Rrini ulur në zyrë gjithë ditën? Ja sa duhet të stërviteni për të eliminuar efektet e dëmshme të uljes, sipas shkencëtarëve

Ulja nuk është aspak e mirë për ne, nuk është e natyrshme për ne

Deri në 40 minuta “aktivitet fizik i moderuar dhe i fuqishëm” çdo ditë është afërsisht sasia e duhur për të balancuar 10 orë ulje të qetë, thotë hulumtimi – megjithëse çdo ushtrim apo edhe vetëm qëndrimi në këmbë nuk është për t’u injoruar.

“Te individët aktivë që bëjnë për afro 30 – 40 minuta aktivitet fizik të moderuar dhe të mundimshëm me intensitet të fortë, lidhja midis mënyrës së jetesës ulur në një kohë të gjatë dhe rrezikut të vdekjes nuk është dukshëm e ndryshme nga ata me kohë të ulët të qëndrimit ulur”, kanë shkruar studiuesit, shkruajnë studiuesit e British Journal of Sports Medicine (BJSM) 2020.

Aplikimi i disa aktiviteteve mjaft të arsyeshme – çiklizmi, ecja e shpejtë, alpinizmi – mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së hershme.

“Vrasja” duke ndenjur ulur gjithashtu mund të zgjidhet me disa aktivitete të vogla të përditshme si ngjitja e shkallëve në vend të ashensorit, loja me fëmijët dhe kanakarët shtëpiakë, bërja e punëve në shtëpi, ecja dhe çiklizmi janë mënyra që njerëzit mund të jenë më aktivë, pa e përmendur palestrën – është ende një nivel i ri më se i dëshirueshëm!

Është e rëndësishme të filloni stërvitjet!

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment