21.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Rregullat e arta për t’u mbrojtur nga ftohjet

Me ardhjen e ditëve më të ftohta, dhe sistemi imunitar gjithashtu bie. Si rezultat, ka më shumë të ngjarë të infektohemi dhe të vuajmë nga hundët e zëna dhe dhimbjet e fytit.

Nëse jeni të interesuar se si të mbroheni nga ftohjet në një mënyrë natyrale, këtu janë disa ide se çfarë mund të bëni.

“Jo” sheqerit, “Po” për frutat dhe perimet

Sheqeri është një nga armiqtë më të mëdhenj të sistemit imunitar. Nëse konsumoni më shumë se 200 gram sheqer në bazë ditore, qelizave të bardha të gjakut do t’ju duhen më shumë se 5 orë për të mposhtur bakteret e rrezikshme. Nëse dëshironi të forconi imunitetin tuaj, ne ju rekomandojmë që të filloni të hani më shumë fruta dhe perime. Përkatësisht, duke ngrënë kështu, ju do të merrni vitamina, minerale dhe antioksidantë të nevojshëm për parandalimin e ftohjeve.

Doza të larta të vitaminës C gjenden në portokalle, perime të stinës dhe lakër turshi. Gjithashtu, zvogëloni konsumin e ushqimeve me yndyrë dhe rrisni marrjen e ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega 3.

Erëzat e Plotfuqishme

Xhenxhefili është miku më i mirë në luftën kundër ftohjes së zakonshme. Xhenxhefili, në fakt, stimulon prodhimin e dermcidinës, e cila është në gjendje të shkatërrojë mikroorganizmat në trupin tonë. Përveç kësaj, çaji i xhenxhefilit ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të fytit, dhe ushqimet që përmbajnë xhenxhefil stimulojnë qarkullimin e gjakut në trup dhe në këtë mënyrë, ruajnë nxehtësinë e trupit.

Duhet patjetër të përfshini kanellën në dietën tuaj. Kanella ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale dhe rekomandohet të konsumoni ¼ lugë çaji kanellë në ditë, e kombinuar më së miri me 1 lugë çaji mjaltë në mëngjes.

Sa më shumë djersitje

Një numër i madh i toksinave dhe mikroorganizmave largohen nga trupi ynë përmes djersitjes. Prandaj, është shumë e rëndësishme që të vazhdoni të ushtroheni rregullisht gjatë muajve të ftohtë. Kombinimi ideal është stërvitja me saunën. Pasi, temperaturat e larta stimulojnë sekretimin e endorfinës, një molekulë që shuan ndjesinë e dhimbjes. Përveç kësaj, nxehtësia përmirëson qarkullimin dhe stimulon formimin e qelizave të bardha të gjakut.

Siç mund ta shihni – ushtrimet e rregullta, hidratimi i duhur dhe konsumimi i ushqimeve të duhura janë parandalimi më i mirë i sëmundjeve. Ndiqni këto këshilla dhe jemi të sigurt që do ta kaloni këtë sezon pa ftohje serioze.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit