11.5 C
Tiranë
HomeAktualitet“Reforma në Drejtësi e rrezikuar”, ministrja Gjonaj ngre alarmin: Nëse ndodh kjo...

“Reforma në Drejtësi e rrezikuar”, ministrja Gjonaj ngre alarmin: Nëse ndodh kjo humbasim të gjithë

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, deklaroi se reforma në drejtësi po vazon, por rrezikohet nga ata që tentojnë vazhdimisht ta minojnë.

“Ka pasur rezultate pozitive nga reforma në drejtësi, të gjitha institucionet ushtrojnë funksionet e tyre por rrezikohet nga ata që tentojnë vazhdimisht ta minojnë. Që të jetë funksionale kjo drejtësi ka ende kohë. Plotësimi i Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese nuk ka ecur në kohë, por kjo s’do të thotë se dështoi reforma. Ky nuk është problem i vettingut por problem i trashëguar dhe mangësi e integritetit të atyre gjykatësve të shkarkuar. Përpos sulmeve nuk është koha të ngadalësojmë procesin.

Opinioni i Venecias në asnjë rast nuk i preku parimet e vendosura nga kjo reformë, i dha të drejtë Kuvendit për emërimet në GJK”,- tha ajo.

Sa për mos plotësimin e Gjykatës Kushtetuese, ministrja u shpreh: “Kjo nuk është një ndeshje me të fituar dhe të humbur se nëse nuk ngrihet në kohë Kushtetuesja humbasim të gjithë”.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,563FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment