-2.5 C
Tiranë
KryefaqjaRecetaReceta më e mirë e çajit të ftohtë të bërë në shtëpi

Receta më e mirë e çajit të ftohtë të bërë në shtëpi

Këtu është çaji i ftohtë që unë do ta pija gjatë gjithë verës: çaj i ftohtë Thai! Është fantastik për t’u hidratuar dhe për të luftuar ditët e nxehta. Kjo është receta e çajit që e gjeni në çdo restorant me gatime tajlandeze, por bërja e këtij çaji në shtëpi është çuditërisht super e lehtë.

Ku ndryshon çaji ‘Thai’ nga çaji i ftohtë i zakonshëm?

Ndërsa çaji i ftohtë i zakonshëm mund të jetë disi i butë dhe shërbehet me opsionin e çajit të ëmbël, çaji i ftohtë Thai është më i koncentruar dhe i shijshëm. Kjo pije e veçantë ka shumë ‘star anise’ një erëz që mund ta gjeni te dyqanet e erëzave edhe në vendin tonë, por edhe karafil, të cilat i japin edhe një aromë të veçantë. Ëmbëlsohet me pak sheqer dhe një lugë qumësht i kondensuar (qumësht Panda).

Përbërësit: Për 4 persona

 • 5 gota uji
 • 6 qese çaj i zi ose çaj i kuq ‘Thai’, ose 1 e 1/2 lugë çaj sipas dëshirës
 • 2 ‘star anise’ (e gjeni te dyqanet e erëzave)
 • 3 karafila
 • 2 lugë sheqer
 • Akull
 • 1/4 filxhan qumështi i kondensuar

Përgatitja:

 • Ziejeni ujin. Hiqeni nga zjarri dhe në enën e ujit, vendosni qeset e çajit, ‘star anise’ dhe karafilat.
 • Sigurohuni që ato të zhyten plotësisht. Lëreni për 10 minuta. Hiqni qeset e çajit dhe erëzat: Përdorni një lugë të madhe ose një sitë.
 • Hidhni edhe sheqer, trazojeni derisa të tretet. Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.

Për ta shërbyer:

 • Përdorni gota të gjata dhe mbushni secilën me kube akulli. Plotësoni secilën gotë qelqi deri te 3/4 plot me çaj.
 • Shtoni një lugë gjelle qumështi të kondensuar të ëmbël në secilën gotë qelqi dhe trazojeni për t’u kombinuar.

Pijeni menjëherë!

Qëndro me ne
14,716FansaPëlqeje
10,378NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera