11.5 C
Tiranë
HomeArgetimKuriozitetePse disa gra lindin vetëm vajza dhe disa vetëm djem? Ja çfarë...

Pse disa gra lindin vetëm vajza dhe disa vetëm djem? Ja çfarë thotë shkenca

Shumica e familjeve në Amerikë që kanë më shumë se një fëmijë kanë ose vajza, ose djem, pra fëmijë të së njëjtës gjini. Si ka mundësi?

Nuk ekziston ndonjë gen i fshehtë që i bën gratë të lindin vajza ose djem

Studiuesit ende nuk kanë gjetur asnjë copë provë që vërteton nëse disa familje mund të kenë vetëm djem ose vetëm vajza për shkak të geneve të tyre. Në një moment, shkencëtarët mund të ndryshojnë mendimin e tyre, por deri tani nuk ka asnjë të dhënë.

Gjinia përcaktohet nga babai

Ka njerëz që ende besojnë se gjinia e fëmijës varet nga nëna. Në fak, gjinia varet tërësisht nga babai. Meqenëse spermatozoidi mbart kromozome për të dy gjinitë, disa spermatozoide mbajnë kromozome X për vajzat, ndërsa të tjerët mbartin kromozome Y për djemtë. Kështu nëna jep vetëm X, varet nga babai nëse do japë X apo Y.

Në kohë stresi, lindin më shumë vajza

Sidoqoftë, shkencëtarët kanë gjetur disa faktorë që mund të ndikojnë në gjini. Është provuar që pas periudhave stresuese, si fatkeqësitë natyrore apo pandemia që po kalojmë, raporti i gjinisë ndryshon, duke pasur më shumë vajza të porsalindura. Ky mund të jetë për shkak të stresit ndaj të cilit ekspozohen çiftet.

Ngrënia e ushqimit specifik mund të çojë në shanse më të mëdha për të pasur një vajzë

Është vërtetuar se ngrënia e disa ushqimeve rrit shanset për të pasur vajzë. Për shembull, më pak kripë dhe ngrënia e shumë nënprodukteve të qumështit mund të rritin shanset për të pasur një vajzë. Nga ana tjetër, nënat dietat e të cilave janë plot me ushqime të pasura me natrium dhe kalium ka më shumë të ngjarë të lindin djem.

Burimi: Bright Side

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,563FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment