8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Protestat në SHBA, reagon Biden: Demokracia jonë është nën sulm, këto skena s’përfaqësojnë Amerikën

Presidenti i zgjedhur në SHBA, Jo Biden, ka reaguar pas protestave të dhunshme, ku mbështetës të Trup u futën brenda Kongresit.Biden tha se po sulmohet demokracia. Skenat e sulmit nuk përfaqësojnë Amerikën, tha ai.“Demokracia jonë është nën sulm. Një sulm ndaj të zgjedhurve të vendit. Një sulm ndaj forcave të rendit. Më lejoni të jem i qartë skenat e sulmit nuk përfaqësojnë Amerikën e vërtetë. Shohim një numër të vogël ekstremistësh. Kjo është anarki është kaos. I kërkoj kësaj turme që të tërhiqet në mënyrë që demokracia të ecë përpara.I kërkoj presidentit Trump që të dalë në televizion që të mbajë betimin e tij ndaj Kushtetutës dhe të kërkojë që kjo kapje e Kapitolit të përfundojë. Është kërcënuar siguria e zyrtarëve. Jam i shokuar që kombi ynë që ishte një fanar ndriçues i demokracisë në botë ka mbërritur deri këtu”, tha Biden.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit