22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Pritet vendimi përfundimtar për Teatrin/ Presidenti kërkon pezullimin e çdo veprimi

Pas 12 orësh seancë, Gjykata Kushtetuese nuk ka dalë në një përfundim për kërkesën e presidentit Ilir Meta lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar.

Në mbledhjen e një dite më parë u parashtruan pretendimet e institucioneve të përfshira në çështjen për shembjen e Teatrit.

Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese i drejtuan një sërë pyetjesh përfaqësuesve të institucioneve.

Bledar Dervishaj, këshilltari për Çështjet Ligjore i presidentit bëri një parashtrim të shkeljeve të pretenduara të Kushtetutës nga ana e qeverisë.

Presidenti Meta ka kërkuar në Gjykatën Kushtetuese shfuqizimin e kalimit të pronësisë së Teatrit nga Ministria e Kulturës tek Bashkia Tiranë dhe shfuqizim të procedurës së kontratës për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar.

Burimi: euronews

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit