8.5 C
Tiranë
HomeBotaPrinc Harry u largua nga familja mbretërore/ Ja kush do ta zëvendësojë

Princ Harry u largua nga familja mbretërore/ Ja kush do ta zëvendësojë

Familja mbretërore aktualisht po përballet me një “dhimbje koke kushtetuese” për shkak të mungesës së Princit Harry si mbretëror që punon, pasi ai nuk mund të kryejë më detyrën e tij si Këshilltar i Shtetit.

Meqenëse ai nuk jeton më në Mbretërinë e Bashkuar, ky pozicion mund t’i ricaktohet Princeshës Beatrice, e cila është e radhës në radhën e fronit pas babait të saj, Princit Andrew.

Vernon Bogdanor, një profesor i qeverisë në King’s College në Londër dhe autor i Monarchy And The Kushtetuta, tha:

“Një këshilltar që nuk ka vendbanim në Mbretërinë e Bashkuar nuk mund të veprojë, kështu që e përjashton Harry-n.

“E vetmja në radhë dhe mbi moshën e kërkuar 21 vjeç do të ishte Princesha Beatrice. Megjithatë, shumica e funksioneve të kreut të shtetit mund të transferohen. Nuk është, për shembull, kushtetuesisht e nevojshme që Mbretëresha të marrë pjesë në hapjen shtetërore të Parlamentit”.

Këshilltarët aktualë janë Princi Charles, Princi William, Princi Andrew dhe Princi Harry, të zgjedhur për shkak se ata janë katër të radhës në radhën e fronit dhe të paktën mbi moshën 18 vjeç.

Si dhe Princ Harry, pozicioni i Princit Andrew është në dyshim pasi ai u largua nga detyrat publike në vitin 2019, pasi akuzat për abuzim seksual u bënë kundër tij në SHBA.

Sipas “MailOnline”, ndihmësit e pallatit po konsiderojnë gjithashtu ngritjen e Camilla, Dukeshës së Cornwall, në grupin e elitës mbretërore.

Vitet e fundit, ajo ka marrë një rol më të madh brenda familjes mbretërore dhe ka rritur masivisht popullaritetin e saj me publikun britanik që kur u martua me Princin Charles në 2005.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment