10.5 C
Tiranë
HomeTeknologjiPlay Station 5, Xbox dhe lufta e pamëshirshme e çmimeve!

Play Station 5, Xbox dhe lufta e pamëshirshme e çmimeve!

Sony më në fund ka zbuluar PS5-in e ri dhe befasia u dëgjua në emër të këtyre dy modeleve që do të dalin në treg.

Dallimi i vetëm? PS5 Digital Edition nuk ka një disk optik, duke humbur plotësisht diskun 4K Blu-ray.

Sony nuk ka zbuluar çmimet për asnjë version, por të gjithë presin, dhe natyrisht, versioni pa Blu-ray do të jetë më i lirë.

Kjo do të thotë, vendosja e Sony-t përballë Xbox Series X të Microsoft për sa i përket çmimit. Për sa i përket luftës së nderit, nëse preferoni.

Dihet që Microsoft ka përgatitur modele Xbox për dy gjeneratat e ardhshme për një kohë të gjatë. Një, Xbox Series X, tashmë është prezantuar, por Microsoft është duke punuar në një version të dytë dhe më të lirë (i koduar Lockhart).


Dhe ashtu si PS5 Edition Digital, Lockhart ka shumë të ngjarë të mos ketë një disk optik, në thelb duke folur për një gjeneratë të re të makinave të lojërave pa disqe Blu-ray.

Sa për çmimet tani, përkundër faktit se një makinë Blu-ray 4K nuk paraqet pjesën e madhe në koston e konzollës, sigurisht që shton rreth 50 dollarë në çmim.

Dhe çmimet janë padyshim fusha në të cilën do të zhvillohet beteja vendimtare. Sony dhe Microsoft kanë treguar gjithashtu se nuk dëshirojnë të harxhojnë para për shitjen e makinave të lojërave, duke marrë telashe nga shitjet e pajtimeve dhe lojrave.

Sony gjithashtu merr pjesën e vet të çdo loje që dikush blen nga dyqani në internet. Por Microsoft ka eksperimentuar edhe me versionet dixhitale të Xbox, siç është Xbox One S All-Digital Edition i vitit të kaluar, i cili nuk kishte media optike.

Sony ka treguar që është gati të garojë në fushën e re të lojrave dixhitale. Mbetet për tu parë se si do të përgjigjet Microsoft …

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,790FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment