8.5 C
Tiranë
HomeShëndetiPija “Magjike” qe sheron cdo semundje! Receta qe Doktoret hezitojne ta tregojne!?

Pija “Magjike” qe sheron cdo semundje! Receta qe Doktoret hezitojne ta tregojne!?

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve.

Një prej këtyre kurave bashkon qumështin dhe hudhrën për të krijuar një lëng të fuqishëm kundër artritit, kollës, pagjumësisë, sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve të tjera.

Përbërësit:

10 thelpinj hudhër të grirë hollë
2-3 lugë çaji me sheqer ose mjaltë
500 ml qumësht
250 ml ujë

Përgatitja:

Përzieni ujin dhe qumështin në një tenxhere. Shtoni hudhrën dhe vendoseni në zjarr. Sapo lëngu të marrë valë, uleni temperaturën dhe përziejeni vazhdimisht. Pas pak minutash, hiqeni tenxheren nga zjarri, kullojeni lëngun, shtoni sheqerin ose mjaltin dhe pijeni të ngrohtë.
Përfitimet e kësaj pijeje të shëndetshme janë të shumta. Artriti dhe Nervi Shiatik
Konsumi ditor i këtij lëngu ndihmon në trajtimin e simptomave dhe dhimbjeve shoqëruese të artritit. Ky qumësht ndihmon në zbutjen e dhimbjeve të nervit shiatik. Sëmundjet e zemrës
Qumështi me hudhra është një mënyrë shumë efikase në uljen e kolesterolit të keq dhe parandalimit të formimit të pllakëzave të gjakut.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment