5.5 C
Tiranë
KryefaqjaBotaPërmbytjet në Gjermani dhe Belgjikë/ Shkon në 91 numri i viktimave, qindra...

Përmbytjet në Gjermani dhe Belgjikë/ Shkon në 91 numri i viktimave, qindra të zhdukur

Të paktën 80 njerëz kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë zhdukur në Gjermani pas disa nga përmbytjeve më të mëdha në dekada.

Reshjet rekord të reshjeve në Evropën perëndimore bënë që lumenjtë të dilnin nga shtrati, duke shkatërruar rajonin.

Belgjika gjithashtu ka raportuar të paktën 11 të vdekur pas motit ekstrem.Kancelarja gjermane Angela Merkel ka premtuar mbështetje të plotë për viktimat.

Armin Laschet, Kryeministri i Nordrhein-Westfalen, fajësoi motin ekstrem në ngrohjen globale gjatë një vizite në një zonë të goditur rëndë.

“Ne do të përballemi me ngjarje të tilla pa pushim, dhe kjo do të thotë se duhet të përshpejtojmë masat e mbrojtjes së klimës … sepse ndryshimi i klimës nuk është i kufizuar në një shtet,” tha ai.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës pritet të rrisë frekuencën e ngjarjeve ekstreme të motit, por lidhja e çdo ngjarjeje të vetme me ngrohjen globale është e ndërlikuar.

Shtetet e Rheinland-Pfalzit dhe Nordrhein-Westfalenit në Gjermani u goditën më keq, por Belgjika dhe Hollanda gjithashtu janë prekur keq, me përmbytje të mëtejshme në Luksemburg dhe Zvicër.

Në rrethin e Ahrweiler, qindra njerëz janë të zhdukur thonë autoritetet. Fshati Schuld (popullsia 700) ishte shkatërruar pothuajse tërësisht.

Shi më i madh parashikohet në të gjithë rajonin të Premten.

Burimi: Top Channel

Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera