Për herë të parë në gati dy muaj Kina nuk raporton as edhe një rast të ri lokal me COVID-19

0
26
kina

Kina nuk raportoi asnjë edhe një rast të ri të transmetuar lokalisht me COVID-19 për herë të parë në gati dy muaj.

Kështu së paku, sipas mediave të huaja, treguan të dhënat zyrtare të hënën, duke shtuar se këto janë “shenjat se ajo ka arritur të shuajë valën e fundit të sëmundjes”.

Sipas të dhënave, numri i përgjithshëm i rasteve me COVID-19 u rrit lehtë në 14 më 7 shkurt nga 12 një ditë më parë, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në një deklaratë, por të gjithë ishin infeksione të importuara nga jashtë.

Shtatë nga rastet ishin në Shangai, pjesa tjetër në provincën juglindore Guangdong.

Kjo shënoi herën e parë që Kina kishte zero infeksione lokale që nga 16 dhjetori, duke sugjeruar se hapat agresivë të ndërmarrë nga autoritetet arritën të ndalonin përhapjen e sëmundjes më tej nga grupe të mëdha në provincën Hebei përreth Pekinit dhe verilindje të Heilongjiang dhe provincat Jilin.

Numri i rasteve të reja asimptomatike, të cilat Kina nuk i klasifikon si raste të konfirmuara me COVID-19, u rrit në 16 nga 10 një ditë më parë, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në një deklaratë.

Numri i përgjithshëm i rasteve COVID-19 në territorin e Kinës qëndron në 89,706, ndërsa numri i të vdekurve është i pandryshuar në 4,636.

Lini një përgjigje