31.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

PE voton pro liberalizimit të vizave për Kosovën, Kurti: Të ndiqet nga Këshilli Europian

Pjesa më e madhe e anëtarëve të Parlamentit Europian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Ndërkohë pritet që ky vendim të miratohet edhe në Këshillin Europian.

Ky vendim është mirëpritur nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili shkruan në Twitter se shembulli i Parlamentit Evropian duhet të ndiqet edhe nga Këshilli Europian. Sipas tij izolimi i qytetarëve të Kosovës është i padrejtë.

“Unë e mirëpres votën e sotme të shumicës dërrmuese nga PE në favor të liberalizimit të vizave për Kosovën. Këshilli Europian duhet të ndjekë shembullin e Komisionit Europian dhe vullnetin e shumicës së Parlamentit të BE-së dhe të veprojë për t’i dhënë fund izolimit të padrejtë të qytetarëve të Kosovës”.

Më parë Komisioni Europian ka konfirmuar që Kosova ka përmbushur të gjitha standardet e liberalizimit të vizave.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit