10.5 C
Tiranë
HomeAktualitetPartia Demokratike bën thirrje për hetime ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Partia Demokratike bën thirrje për hetime ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës Erion Veliaj për pastrim parash

Partia Demokratike ka kërkuar nga Prokuroria Speciale Kundër Korrupsionit (SPAK) të hetojë kryetarin e Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj për pastrim parash.

Arsyeja e thirrjes për një hetim është për shkak të kompanisë partnere italiane në Bashkinë e Tiranës ndërmarrje ‘EcoTirana’, u akuzua nga autoritetet italiane për pastrim parash për grupin mafioz Ndrangheta.

PD tha se SPAK është e detyruar të hetojë Veliaj për të konstatuar nëse Tirana është shndërruar në një “makinë larëse për pastrimin e parave të pista të mafies italiane”.

Lajmi u botua nga disa media të javës së kaluar.

Andrea Miglioranzi , kreu i Bordit Administrativ Holding AGSM deri më 30 janar 2018, dhe president i Amia (një nga dy kompanitë e aksionarëve AGSM), dhe ish kryebashkiakun Verona, Flavio Tosi, i cili nënshkroi kontratën për krijimin e kompanisë së përbashkët EcoTirana, janë aktualisht po hetohet për bashkëpunimin me anëtarët e grupit mafioz Nd Ndrangheta.

Më 4 qershor 2020, zyra e prokurorisë italiane zbuloi se “Amia është përdorur për të qarkulluar para [të lidhura me ‘organizatën kriminale Ndrangheta], dhe dy drejtuesit e saj aktualisht janë nën hetim.”

Në qershor 2016, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj krijoi një kompani të përbashkët, ku bashkia partneritet me kompaninë e bashkisë Verona Amia, qëllimi i së cilës ishte mbledhja e mbeturinave në Tiranë.

Për këtë qëllim, në qershor 2016 u krijua EcoTirana, me kapital fillestar 1 milion €, dhe në pronësi të bashkisë së Tiranës (51%) dhe kompanisë italiane AGMS Holding (49%). Kjo e fundit, nga ana tjetër, është në pronësi të AGSM dhe Amia, dy kompani komunale nën kontrollin e bashkisë Verona.

I emëruar nga kryetari Tosi, Andrea Miglioranzi ishte kreu i Bordit Administrativ Holding AGSM dhe presidenti i Amia. Ai është një emër famëkeq në lajmet politike dhe gjyqësore italiane.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment