29.5 C
Tiranë
HomeBotaParalajmërime për sulm terrorist në aeroportin e Kabulit

Paralajmërime për sulm terrorist në aeroportin e Kabulit

Të enjten, ministrja australiane për Punët e Jashtme, Marise Payne, tha: “Ekziston një kërcënim i vazhdueshëm dhe shumë i lartë i një sulmi terrorist”.

Kjo deklaratë vjen disa orë pasi Departamenti Amerikan i Shtetit u tha atyre që prisnin në Abbey Gate, East Gate ose North Gate që të “largoheshin menjëherë”.

Mbretëria e Bashkuar lëshoi këshilla të ngjashme duke u kërkuar njerëzve atje “të largohen në një vend të sigurt dhe të presin këshilla të mëtejshme”.

Zyra e Jashtme tha se situata e sigurisë në Afganistan “mbetet e paqëndrueshme” duke shtuar se kishte “një kërcënim të vazhdueshëm dhe të lartë të një sulmi terrorist”.

Sidoqoftë, asnjë nga vendet nuk dha informacion shtesë mbi kërcënimin e sigurisë.

Në një fjalim të martën, presidenti amerikan Joe Biden tha se transporti ajror i kontrolluar nga SHBA do të duhej të përfundonte së shpejti për shkak të një kërcënimi në rritje nga grupi i Shtetit Islamik në Afganistan.

Rreth 19,000 njerëz janë evakuuar në fluturimet e organizuara nga SHBA në 24 orët e fundit, tha Blinken të mërkurën, me transportin ajror të shtuar ditët e fundit mes skenave të kaosit.

Blinken tha se SHBA ishte ende në rrugën e duhur për të përfunduar operacionet në aeroportin e Kabulit deri në fund të muajit.

Ai shtoi se SHBA do të ndihmonte ata që donin të largoheshin nga Afganistani “jo vetëm gjatë kohëzgjatjes së misionit tonë të evakuimit dhe zhvendosjes, por çdo ditë më pas”. 

Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një përgjigje