21.7 C
Albania
Mon, 26 July, 2021

Organizoi skemë piramidale në vlerë 690 milionë dollarë/ Arrestohet aktori i Hollywoodit, Zach Avery

Aktori Zach Avery është arrestuar për dyshimin se ka organizuar një skemë piramidale prej 690 milionë dollarësh për” në të cilën ai gënjeu për marrëveshjet e licencimit me Netflix dhe HBO për të siguruar fonde për kompaninë e tij të shpërndarjes së filmit.

34-vjeçari, emri i vërtetë i të cilit është Zachary J. Horwitz, u mor në paraburgim dhe u akuzua të martën për mashtrim në lidhje me skemën piramidale në lidhje me kompaninë e tij 1inMM Capital LLC.

Ai është akuzuar për mbledhjen e më shumë se 690 milionë dollarëve për pesë vjet pasi u kishte pretenduar në mënyrë të gabuar investitorëve se ai kishte marrëveshje licensimi filmash me kompani të mëdha, përfshirë HBO dhe Netflix, sipas një ankese të Komisionit të letrave me vlerë, shkruan DailyMail.

Autoritetet federale thonë se 227 milionë dollarë që u vunë nga viktimat ende nuk janë shlyer.

SEC thotë që Horwitz përdori investimet për të financuar stilin e tij të jetesës, duke përfshirë blerjen e shtëpisë së tij prej 5.7 milionë dollarësh, 100,000 dollarë në udhëtime në Las Vegas dhe një faturë prej 1.8 milion dollar në American Express.

Horwitz u kishte thënë investitorëve se po blinin të drejtat e filmit që do të shiteshin në Netflix dhe HBO por 1inMM nuk kishte marrëdhënie biznesi me asnjërën ndërmarrje, thotë ankesa e SEC.

Ai dyshohet se u kishte thënë investitorëve në mënyrë të rreme se kishte kontratë të suksesshme të shitjes së të drejtave të filmit dhe se ata po furnizonin fonde për të fituar të drejtat për filma të veçantë.

Horwitz dhe 1inMM u kishin premtuar investitorëve kthime më të mëdha se 35 për qind dhe të paguanin ato kthime të supozuara të investimeve të hershme duke përdorur fonde nga investime më të reja.

Ankesa thotë se Horwitz u kishte treguar investitorëve marrëveshje dhe email të trilluara në lidhje me marrëveshjet e pretenduara me HBO dhe Netflix.

Horwitz gënjeu investitorët e tij në një raport të vitit 2015 duke pretenduar se 1inMM Capital LLC kishte të drejta shpërndarjeje për 52 filma në të gjithë Afrikën, Australinë, Zelandën e Re dhe Amerikën e Jugut.

Ndër filmat që Horwitz gënjeu për zotërimin e të drejtave ishin filmi i Jean-Claude Van Damme i vitit 1989, “Kickboxer”, si dhe “The Lords of Salem”, një film horror i vitit 2012.

FBI tha se kompania e Horwitz nuk ka bërë më shumë se 160 pagesa që ai u bëri plan investitorëve, me firmën e JJMT Capital, LLC që i detyrohej 160 milionë dollarë në huanë e saj kryesore dhe 59 milionë dollarë në fitimet e premtuara.

Horwitz u mor në paraburgim të martën herët në shtëpinë e tij, ku agjentët e FBI kaluan nëpër pronë për prova të krimeve të tilla si letra me vlerë dhe mashtrim me postë dhe pastrim parash.

Në një paraqitje fillestare në gjykatë në Los Angeles, Horwitz i tha gjyqtarit kryesues se ai i kuptonte akuzat kundër tij.

Gjykatësi ra dakord për një lidhje të siguruar një milion dollarë për lirimin e Horwitz deri në procedurat e ardhshme gjyqësore. 

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit