11.5 C
Tiranë
HomeAktualitetOBSH: Të luftosh koronavirusin në një botë të përçarë është shumë e...

OBSH: Të luftosh koronavirusin në një botë të përçarë është shumë e vështirë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit  deklaroi se  është me të vërtetë i shqetësuar për “ndarjet” që koronavirusi ka krijuar globalisht dhe brenda vendeve individuale, duke e quajtur atë një “të padukshëm, por një virus shumë të vogël që shkakton shkatërrim.”

“Bota nuk ka parë kurrë diçka të tillë që nga gripi spanjoll  në 1918”, tha sekretari i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë për shtyp, duke krahasuar pandeminë në vazhdim me pandeminë e gripit spanjoll më shumë se një shekull më parë që besohet të ketë vrarë  të paktën 50 milionë njerëz.

Duke u bërë thirrje kombeve të mësojnë nga historia dhe të përpiqen të bëjnë më të mirën Tedros tha se mungesa e unitetit politik gjatë krizës aktuale ishte problematike.

“Ky është një virus shumë i rrezikshëm dhe është shumë e vështirë të luftosh këtë virus në një botë të përçarë”, citohet të ketë thënë ai.

Tedros nuk foli më gjatë por dy fuqitë kryesore ekonomike në botë – Shtetet e Bashkuara, e cila ka numrin më të lartë të rasteve dhe numrin e vdekjeve nga pandemia, si dhe Kina, ku u shfaq për herë të parë COVID-19,  kanë  marrë vërejtje dhe akuza për origjinën dhe trajtimin e koronavirusit.

Dhe OBSH u bë pjesë e debatit.

Presidenti Donald Trump u zotua të tërheqë SHBA-në nga Agjencia Shëndetësore e SHBA-së, duke akuzuar OBSH-në që ishte shumë “pro Kinës” .

Koronavirusi ka mbingarkuar sistemin shëndetësor në shumë vende, duke i vendosur shumë gra në një “rrezik të shtuar” të vdekjes gjatë lindjes së fëmijëve, tha ai.

Të rinjtë që janë shumë më të prekur nga ankthi dhe depresioni gjithashtu janë në rrezik më të madh gjatë pandemisë, tha Tedros, duke përmendur se në disa vende, më shumë se një e treta e adoleshentëve marrin ndihmë për shëndetin mendor ekskluzivisht në shkollë.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,563FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment