19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

OBSH: “Është mirë të shmangen përqafimet gjatë festave”

Sipas Mike Ryan, shefi i operacioneve emergjente në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, përqafimi është ndër kontaktet më tragjikisht të rrezikshme të kësaj pandemie: “Mos e përqafoni njëri-tjetrin!”

Krishtlindja po afron dhe ekspertët kanë frikë se tubimet familjare dhe darkat mund të ndihmojnë në përhapjen përsëri të virusit. Kështu mes përqafimeve, të përcaktuara si ‘të rrezikshme’ nga Mike Ryan, shefi i operacioneve emergjente të Organizatës Botërore të Shëndetësisë: “Ekziston edhe përqafimi midis kontakteve më tragjikisht të rrezikshme në këtë pandemi. Ne të OBSH përballemi me një dilemë të tmerrshme, por duhet të jemi të qartë: rekomandojmë që njerëzit të mos e përqafojnë njëri-tjetrin gjatë këtyre pushimeve”.

Coronavirus, OBSH nuk i rekomandon përqafimet

“Mendoj se në vende si Shtetet e Bashkuara, ku 1-2 persona vdesin në minutë, mesazhi duhet të jetë: mos e përqafoni njëri-tjetrin. Koha dhe lloji i sëmundjes krijojnë një kontakt me rrezik të lartë, të ulët ose të mesëm Covidi – shtoi Maria Van Kerkhove, shefe e grupit teknik të OBSH-së për coronavirusin –konsiderojmë një dritare prej 15 minutash kaluar pranë një personi pozitiv për një kontakt me rrezik, atëherë përveç kohës është e nevojshme të merret parasysh tipologjia: nëse ka përqafime ose puthje është një kontakt me rrezik të lartë “, përfundon ajo.

Shumica e popullsisë është akoma e prekshme nga virusi

“Vazhdojmë të punojmë me rrjetet tona globale për të kuptuar më mirë përqindjen e popullsisë botërore që është e ekspozuar ndaj këtij virusi dhe sa zgjat imuniteti tek njerëzit që janë infektuar. Por studimet e prevalencës së HIV tregojnë se shumica e popullsisë është akoma e prekshme nga virusi”. Kjo u deklarua nga drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë shtypi në Gjenevë. “Deri më tani, më shumë se 60 vende, përfshirë më shumë se 40 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme, po kryejnë një ose më shumë studime seroprevalence, duke përdorur protokollet e OBSH-së. Jemi duke siguruar mbështetje teknike, financiare dhe operacionale, si dhe zhvillimin e kapacitetit kërkimor për këto studime”.

Burimi: Revista “Psikologjia”

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit