9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Nuk ka vaksina, por Edi Rama mburret me pasaportën dixhitale të vaksinimit

Ndërkohë që situata e infeksioneve dhe vdekjeve në vendin tonë sa vjen dhe përkeqësohet me shifra të ditore të frikshme dhe procesi i vaksinimit është ndër më të ulëtit në botë, kryeministri Edi Rama është mburrur ditën e sotme gjatë një konference me mediat, se vendi ynë ka gati “pasaportën dixhitale të vaksinimit”.

‘Shëndetësia sot vijon që të transformohet në këtë aspekt pasi janë një sërë procesesh që deri më dje bëheshin me radhë sot bëhen online që nga regjistrimi i mjekut të familjes dhe në recetat që ofrohen në mënyrë online.

Ne disponojmë falë revolucionit dixhital kemi një sistem që garanton transparencë dhe kemi pasaportën dixhitale të vaksinimit, duke u përgatitur për rastet kur vaksinimi të kthehet në kusht për udhëtimet jashtë vendit.

Ju e mbani mend tmerrin e certifikatave në gjendjen civile sot ne kemi një certifikatë në çdo moment që e dum me vulë elektronike dhe në kohë reale s’kanë nevojë të shkosh dhe të marrësh një të tillë.

Dëftesat e nxënësve sot do të ofrohen online me vulë elektronike, shërbimet shtetërore për të gjithë ato që janë jashtë mundësohet që për 38 shërbime që duhej prania fizike tashmë është e mundur vetëm përmes një aplikimi online.

Sot shtetasit e huaj që duan të vizitojnë Shqipërinë dhe të punësohen kanë vizë online, çdo gjë tashmë behet online. Pa folur dhe pa vënë në dukje shumë procese të tjera’, ka thënë Rama.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit