10.5 C
Tiranë
HomeAktualitetNje vendim i papritur për të Drejtat LGBT

Nje vendim i papritur për të Drejtat LGBT

Vendimi i befasishëm i Gjykatës së Lartë 6 në 3 në favor të të drejtave homoseksuale dhe transgjinore ishte ndoshta dëshmia më e fortë sesi kanë ndryshuar rrënjësisht dhe pikëpamjet e paparashikueshme amerikane.

Gjykata Supreme vendosi të hënën që Ligji i të Drejtave Civile të vitit 1964 mbron punëtorët gay dhe transgjinorë nga diskriminimi në vendin e punës.

Kur Donald J. Trump u zgjodh president, liderët homoseksualë dhe lezbike paralajmëruan se fitoret e tyre të gjera nën Barack Obama – përfshirë vendimin e Gjykatës së Lartë që legalizonte martesën e të njëjtës gjini në 2015 ishin në rrezik, të rrezikuar nga ardhja e afërt e një numri konservatorësh gjyqtarët dhe kontrolli i plotë republikan i qeverisë federale.

Kështu që do të ishte një nënkuptim për të thënë se liderët dhe përkrahësit e të drejtave të homoseksualëve u befasuan me vendimin e gjykatës të hënën se Akti i të Drejtave Civile të vitit 1964 mbron homoseksualët dhe transgjinorët amerikanë nga diskriminimi në vendin e punës. Ata ishin të shtangur. Të habitur që dy gjyqtarë konservatorë kishin dalë në krah me ta. Të habitur që kjo ndodhi në krye të një të emëruari republikan, duke shkruar vendimin për martesë.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,790FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment