9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Një nënë vdiq pranë vajzës së saj në një spital në Britani/ Kërkoi t’ia hiqnin oksigjenin “për t’ia thënë fjalët e fundit asaj”

Një grua që shikoi nënën e saj duke vdekur pranë saj në spital pasi ato u prekën të dyja nga COVID-19 u është lutur njerëzve të ndjekin masat parandaluese.

Sipas BBC, Maria Rico, 76, nga Leicestershire, hoqi maskën e saj të oksigjenit për t’u folur dy vajzave të saj një herë të fundit – pavarësisht se e dinte që kjo do të përshpejtojë vdekjen e saj.

Anabel Sharma e përshkroi momentin si “zemërthyer” por tha se ishte e lumtur që nëna e saj nuk vdiq, duke qenë e vetmuar.

Dhe ajo ka publikuar një fotografi të tyre të fundit, për të rritur ndërgjegjësimin për virusin.

Zonja Sharma, nga Whitwick, tha se nëna e saj kishte vdekur rreth gjysmë ore pasi iu hoq maska.

“Nëna ime u kërkoi atyre t’ia hiqnin maskën e saj dhe ata thanë ‘sapo ta heqim këtë, ju nuk do të keni shumë kohë”.

“Ajo tha, ‘Po, unë e di atë, por unë kam pasur mjaft kohë”, tha zonja Sharma, 49 vjeç.

“Kishim rreth pesë minuta me të kur ajo ishte në gjendje të fliste, atëherë ajo humbi ndjenjat. Ajo na tha se nuk kishte frikë të vdiste, se ishte gati. Ajo më tha se duhej të luftoja shumë sepse kisha fëmijët në shtëpi”.

Motra e zonjës Sharma, Susana, gjithashtu u lejua të ishte e pranishme ndërsa kishte veshur pajisjet mbrojtëse personale.

“Ne e mbajtëm dorën e saj deri në frymën e saj të fundit”, shtoi ajo.

Siç bëhet e ditur, zonja Rico jetonte në të njëjtën shtëpi me znj. Sharma dhe burrin e saj dhe tre djemtë, Noe, 10 vjeç, Isaac, 12 vjeç dhe Jacob, 22 vjeç.

Zonja Sharma tha se besonte se një nga djemtë e saj u prek nga coronavirusi në shkollë dhe më pas “shkatërroi” familjen me një shpejtësi “të frikshme”.

“Unë do t’u kërkoja njerëzve të ndiqnin të gjitha masat paraprake dhe të mendonin për të tjerët”, tha ajo.

Znj. Sharma dhe nëna e saj u pranuan në Leicester Royal Infirmary në të njëjtën ditë në tetor, dhe znj. Rico vdiq më 1 nëntor.

“Ajo ishte shumë e vetëdijshme për atë që do të ndodhte dhe e dinte që nuk do të shërohej”, tha zonja Sharma, e cila vazhdon të ketë trajtim oksigjeni në shtëpi, sepse mushkëritë e saj ishin dëmtuar nga virusi.

Burimi: Telegrafi

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit