25.7 C
Albania
Fri, 23 July, 2021

Një burrë në SHBA harroi që ishte i martuar dhe ra përsëri në dashuri me gruan e tij

Një të shtunë në mbrëmje dhjetorin e kaluar, ndërsa Peter dhe Lisa Marshall u përqafuan në divan duke parë shfaqjen e tyre të preferuar televizive, Peter shikoi Lisan dhe e pyeti nëse do të martohej me të.

Por ajo që Peter, 56, nuk e mbante mend ishte se ata veçse ishin të martuar, shkruajnë mediat e huaja.

I diagnostikuar me Alzheimer tre vjet më parë, Peter kishte filluar të humbte kujtimet e tij – madje edhe ato të romancës së tij përrallore.

Ai e kishte harruar herën e parë që u takuan, si u mbajtën për dore dhe si ndanë një puthje. Ai gjithashtu kishte harruar dasmën e tyre.

“Është zemërthyese”, thotë Lisa, 54, për CNN. “Ne kemi krijuar kujtime të reja, por më dhemb sepse gjithmonë dua të them ‘Të kujtohet një herë?’ Unë dua të kujtoj me të, por Peter nuk mund të kujtojë asgjë tani, aq më pak atë që ndodhi 20 vjet më parë”.

Çifti, të cilët janë martuar për 12 vjet, u takuan si fqinjë në Harrisburg, Pensilvania.

Të dy ishin të martuar me partnerë të tjerë në atë kohë dhe ishin të zënë me rritjen e fëmijëve të tyre, por ata lidhën një miqësi dhe qëndruan afër derisa familja e Peter u transferua në Connecticut.

Pas gati një viti pa kontakte, të dy u rilidhën kur zbuluan se secili po kalonte divorcet. Pas vetëm një takimi në Harrisburg, të dy u bënë shpejt të pandashëm dhe qëndruan në një lidhje tetë-vjeçare, në distancë të largët, derisa të gjithë fëmijët e tyre hynë në kolegj.

Lisa e përshkroi marrëdhënien si një romancë në një shakullinë. Kur u pyet se çfarë dashuron më shumë për burrin e saj, ajo bëri një pauzë, duke mbajtur lotët.

“Mënyra se si ai më do mua”, tha ajo. “Ai është kaq i sjellshëm, kaq i butë, kaq flirtues dhe argëtues dhe romantik. Ai ka qenë gjithmonë kaq i apasionuar pas marrëdhënies sonë. Rreth meje”.

Në vitin 2009, Lisa u transferua në Connecticut dhe çifti u martua.

Dhe duke folur për problemin e tij, Lisa tha se ishte e lehtë të shihje që diçka në lidhje me burrin e saj po ndryshonte, por të pajtohesh me realitetin e tyre të ri ishte e vështirë.

E gjitha filloi kur ai harronte çelësat e tij. Pastaj portofolin e tij. Pastaj ai filloi të harronte fjalët dhe çfarë kuptimi kishin ato. Disa herë, madje ai kishte vështirësi të krijonte një fjali. 

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit