20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Nga mesazhi për skeptikët tek pasojat që do sjellë pandemia/ Kryepeshkopi Janullatos pasi mposhti Covid-19: Kjo ishte një aventurë në…

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos, ka treguar në një intervistë për gazetarin Alexis Papachelas, botuar në Kathimerini, emocionet dhe ndienjat e përjuetuara pas infektimit me Covid-19 dhe udhëtimit të tij drejt Greqisë për kurim, në kushte krejt të pazakonta.

Kryepeshkopi ka dhe një mesazh drejt atyre që edhe sot kundërshtojnë ekzistencën e virusit të rrezikshëm.

Janullatos thotë se kjo pandemi do të sjellë ndryshime të mëdha, duke filluar me atë që u duk se “pandemia vuri në lojë edhe të gjitha mbrojtjet që kanë “të fuqishmit” në Tokë”.

Fortlumturia juaj, ju kaluat një sprovë me sëmundjen tuaj. A kishe frikë?

Janullatos: Jo saktësisht frikë, por një shqetësim i pashembullt. Unë kam kaluar shumë sëmundje në jetën time, por kjo ishte një aventurë në ujëra të paeksploruar. Paraprihej nga një lodhje e çuditshme. Në fillim, testet ishin negative. Më 11 nëntor, u informova se isha testuar pozitivisht për virusin. Faza më e vështirë ishte transporti. Më thanë për një “kapsulë” të caktuar dhe një fluturim të veçantë me C-130 [avionë transportues ushtarak]. Nuk e kisha imagjinuar kurrë se çfarë do të thoshte kjo. Kur më futën në kapsulë, kisha përshtypjen se po hyja në një arkivol. Një moment i errët. Unë u luta dhe porosita: “Ndiqni çfarëdo që protokolli dikton në raste të tilla”. Dhe përsëri gjeta strehë te të vërtetat që më kanë mbështetur gjithmonë në jetë.

Kur u largova nga Kryepeshkopata, iu përgjigja pyetjeve që ata më bënë: “Ka shumë udhë të vështira në Shqipëri dhe unë kam zbritur nëpër gryka prej 29 vjetësh. Sa herë ne zbulojmë një shteg që na kthen në kthjellim. Të ndash, edhe kështu, në vuajtjen e përbashkët është një përvojë e rëndësishme. Simptomat janë të lehta. Kam një ndjeshmëri të caktuar në mushkëri, kam kohë që vuaj nga astma. Besoj se do ta kapërcej këtë. Pasdite, do të jem në Evangelismos [spital] në Athinë. Ne kemi kaluar nëpër sprova të caktuara më parë. Ne i kapërcyem ato. Dhe  të mos trishtohemi! Do të kalojë! ‘Sepse, nëse jetojmë, ne jetojmë për Zotin; dhe nëse vdesim, ne vdesim për Zotin. ‘”

Çfarë ju dha shpresë gjatë atyre ditëve të vështira në spital?

Janullatos: Gjatë pasazheve të vështira të jetës sime, unë kthehem në parimet themelore të besimit. Vargjet nga Psalmet derdhin spontanisht: «Pse je rrëzuar, shpirti im? Pse rënkon brenda meje? Ki shpresë te Zoti, sepse unë do të kem akoma arsye ta njoh “. “Edhe pse ec nëpër luginën e hijes së vdekjes, nuk do të kem frikë nga asnjë e keqe, sepse ti je me mua”. Në këtë izolim të tmerrshëm, i cili është tipari kryesor i kësaj sëmundjeje, antidoti ishte një zë [që thotë], “Ju nuk jeni vetëm, kurrë nuk keni qenë dhe me siguri nuk jeni tani.” “Ne e dimë që kemi kaluar nga vdekja në jetë, sepse i duam vëllezërit tanë.”

Shumë nga bashkëqytetarët tanë ende vënë në dyshim vetë ekzistencën e koronavirusit. Çfarë do t’u thonit atyre nëse do të kishit mundësinë të flisni me ta?

Janullatos: Shkencëtarët e shquar ekspertë dhe udhëheqësit e kaq shumë vendeve që janë mobilizuar për t’u përballur me të nuk janë as naivë dhe as të pandershëm. Gjithashtu, 3,400 njerëz të tjerë në Greqi dhe 1,690,000 globalisht që kanë vdekur deri më tani nuk janë të parëndësishëm. Ata që kundërshtojnë këto fakte tronditëse janë prekur padyshim nga një sëmundje tjetër e rëndë, e përcaktuar nga thënia e lashtë: “Ju nuk do të më bindni, edhe nëse më bindni”.

Shpesh thuhet dhe shkruhet se pandemia do të ndryshojë mënyrën sesi jetojmë përgjithmonë. A e besoni këtë? Çfarë mësimesh duhet të nxjerrim nga kjo përvojë e frikshme?

Janullatos: Se do të ndryshojë, unë jam i sigurt për këtë. Nuk jam i sigurt për “përgjithmonë” dhe nuk jam i sigurt se si. Pas dy Luftërave Botërore pati ndryshime në historinë botërore: aleanca, iniciativa dhe organizata globale, bashkëpunime që përfshijnë tërë njerëzimin. Një mësim i shkëlqyer vjen në një mënyrë që askush nuk e parashikoi. Nuk ishte një komb i vetëm, një ideologji e vetme, një sistem i vetëm [që dështoi]. Pandemia talli të gjitha mbrojtjet e të fuqishmëve të Tokës. Armiku është një proteinë e padukshme, pa fytyrë, me një larmi mutacionesh dhe një agresivitet të çuditshëm ndaj të gjithëve, pa dallim. Mësimi i madh ishte që të përballesh [armikun] me një aleancë globale dhe mobilizim të forcave shkencore .

A do të vaksinoheni, kur vaksina të vihet në dispozicion?

Janullatos: Sigurisht. Gjithmonë sipas udhëzimeve të mjekëve të mi të shquar!

Burimi: Panorama.al

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit