11.5 C
Tiranë
HomeAktualitetNeglizhuan trajtimin mjekësor për 20 vjeçaren e cila vdiq pak orë pas...

Neglizhuan trajtimin mjekësor për 20 vjeçaren e cila vdiq pak orë pas lindjes/ Pezullohen nga detyra dy mjekët dhe…

Dy mjekë të spitalit të Gjirokatrës janë pezulluar nga puna dhe iu është ndaluar dalja jashtë vendit, me vendim të Gjykatës së Shkallës së Parë, Gjirokastër, pas hetimeve për rastin e vdekjes së 20 vjeçares Kristjana Muxhai, pak orë pasi kishte sjellë në jetë fëmijën e saj të parë.

Korrespondentja e Panorama.al, bën me dije se Gjykata e Shkallës së Parë, Gjirokastër, vendosi masën e sigurisë “Ndalim i daljes jashtë shtetit”, dhe “Pezullimin e ushtrimit të një detyre a shërbimi publik”, për shtetasit Dashamir Demiri dhe Kostandin Hido, në Gjirokastër, me arsim të lartë, me profesion mjek obstetër-gjinekolog pranë maternitetit ”Dhimitër Çuçi”, dhe mjek anestezist-reanimator pranë sipas rajonal “Omer Nishani”, Gjirokastër, si të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Neglizhencë në trajtimin mjekësor”.

E reja Muxhai vdiq pak orë pasi solli në jetë fëmijën e saj, dhe familjarët hodhën akuza të forta ndaj mjekëve, se e kishin neglizhuar rastin, dhe nuk i kishin injektuar medikamentet e duhura. Çështja është marrë nën jetim nga prokuroria e Gjirokastrës pas kallëzimit të bërë nga familjarët e të resë.

Demiri është i vetmi mjek anestezist reanimator në Gjirokastër, dhe pezullimi i tij nga detyra, duket se do të sjellë probleme dhe në kryerjen e operacioneve në këtë spital.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,565FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment