11.5 C
Tiranë
KryefaqjaShëndetiNdoshta nuk e dinit këtë! Kjo gjë shkakton rënien e flokëve

Ndoshta nuk e dinit këtë! Kjo gjë shkakton rënien e flokëve

Jo vetëm diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare, por obeziteti lidhet edhe me rënien e flokëve.
Një dietë me yndyrë të lartë, bllokon rigjenerimin e folikulave dhe shkakton humbjen e flokëve.

Qelizat staminale rinovohen në secilin cikël jetësor të gjendrës së flokut, për të lejuar që flokët të rriten përsëri pas rënies.
Me moshën, disa qeliza të folikulave të flokut (HFSC) ndalojnë së përtërituri veten dhe për këtë arsye flokët fillojnë të hollohen.

Sipas asaj që u gjet në studimet e kryera te minjtë, obeziteti duket se e përshpejton këtë proces.

Duke krahasuar minjtë që ndiqnin një dietë standarte dhe minjtë që ndiqnin një dietë me yndyrë të lartë, doli që këta të fundit humbën shumë më shumë flokë se sa të parët”, thuhet në studim.

HFSC-të e minjve të shëndosë treguan stres të madh oksidativ, i cili bllokoi aktivizimin e rrugës sinjalizuese të proteinës iriq Sonic, përgjegjëse për rigjenerimin e folikulave të flokëve dhe shkaktoi humbjen e flokëve.

Ky efekt është edhe më i dukshëm te minjtë në moshë të madhe, megjithatë do të ishte i kthyeshëm.

Për të bllokuar rënien e flokëve, studiuesit thonë se do të ishte e mjaftueshme për të riaktivizuar shtegun sinjalizues të proteinës.

Por meqënëse parandalimi është më i ulët sesa kurimi, këshillohet që të përdorni një diet me yndyrë të ulët.

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera